Středa 16. září 2020 v 19.00 hodin
1. koncert ab. cyklu - skupina „K“ pro rok 2020/ 2021
Koncert v rámci turné k 75. narozeninám Štěpána Raka
Účinkují
Štěpán Rak a Jan-Matěj Rak - kytary
Program:
L. Podéšt a J. Kainar: Šoférská
J. Ježek: Bugatti-step
F. Kmoch: Na motoru
Z. Borovec a J. Mangl: Dva roky jezdím bez nehod
Z. Petr a Z. Vavřín: Aerovka červená
J. M. Rak: Co se stalo se starým světem, Tatra - fox
Štěpán Rak: Vůně heřmánku, Vůně lípy, Vůně levandule, Vůně jasmínu,
Chvála čaje - Gyokuro, Chvála čaje - Earl Grey, Chvála čaje – Darjeeling
Prof. Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.
Životní a umělecká dráha Štěpána Raka je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let. V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel. V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J. A. Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.
V roce 2002 vystoupil Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko. V roce 2003 vyšla společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi. V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje. V březnu 2004 byl hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala jeho celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem. V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které umělec využívá ve svém projektu KYTAROTERAPIE.
Jan-Matěj Rak se narodil v roce 1977 ve finském městě Jyväskylä, kde prožil i první čtyři roky svého života. Na kytaru začal hrát už ve svých pěti letech, ale klasická hudba ho tenkrát zaujala jen málo. Až na gymnáziu dostal chuť zahrát si hudbu, která se mu líbila. Poslouchal a hrál tehdy nejen písničky svých oblíbených písničkářů, ale i starý rock'n'roll, dřevní mississippské blues a ruskou a romskou lidovou hudbu. V té době začal i sám psát písničky a sbírat své první drobné úspěchy na písničkářských soutěžích a festivalech. Jeho hudební život osudově ovlivnila hudba Jaroslava Ježka. V žádných písničkách Jan-Matěj Rak dosud neslyšel takové harmonické postupy, tak neotřelé, a přece jakoby důvěrně známé melodie, tolik krásy a umění v několika taktech. A od Ježka už nebylo daleko k zájmu o historickou hudbu obecně.
A tak Jan-Matěj Rak má v současné době v repertoáru nejen své vlastní písničky a skladby, hudbu Jaroslava Ježka, ale i díla Bedřicha Smetany, Františka Kmocha, Antonína Dvořáka či Johanna Sebastiana Bacha. Jeho koncerty se tak stávají ojedinělou příležitostí k nejrozmanitějším hudebním výletům.
Vstupné: 140 Kč, 120 Kč, 100 Kč
Předprodej zde:
http://prodej2.disdata.cz/(S(5xnckwvcuqds0pib1ez3hrpn))/akce3.aspx?id=gFmnt3EqARH14iDtOj0KvQ